Fatih Terim’den flaş sözler: Arda Turan kararı…

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2018 Dünya Kupası Grup Elemeleri'nde oynanacak Kosova maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.


Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Arda Turan’ın milli takımdan ayrılmasıyla ilgili olarak, “Uçakta hepinizin bildiği gibi kabul edilemez bir olay yaşandı. Ben gereğini yaptım. Arda’yı gönderme kararı benim, açık ve net. Bırakın onu, dünyanın en iyi futbolcuları gelse, milli formayı pazarlık konusu yaptırmam. Arda’ya kampta kalamayacağını belirtip, eşyalarını toplamasını söyledim. Gönderme kararı benim. Milli takımı bırakma kararı onun” şeklinde konuştu.

İşte Terim’in açıklamaları:

“Birçok konunun aydınlanmasını istediğinizden eminim. Günlerdir kamuoyunu, bizleri, Türk halkını meşgul eden birçok olay oldu. Hatta son bir ay diyebilirim genel baktığımızda. Ancak milli takımda görev yaptığım sürece içinde herkesten birkaç ricam oldu. Allah aşkına şu maçlar bitene kadar ‘sabredelim’ dedim. Sorun varsa, maçtan sonra; problem varsa, 2 gün ‘sabredelim’ dedim. Kavga, hakaret, iftira, çekişme… Yaşanmamış birçok olayı, tartışılacak noktaya getirmeyelim diye ricada bulunmuştum. Bunların milli takımı etkilememesini istedim. Bunu söylemekten yorgun düştüm. Her kampta ben bunları ifade etmekten yoruldum. Aynı şeyleri söyleyip farklı sonuç beklemek delilerin işi. Ne maçtan 24 saat önce TV’ye çıkan oyuncu oldu, ne de maçtan 1 gün önce demeç veren yönetici oldu. Sözümü tuttunuz.”

 “MİLLİ TAKIMIN BAŞARISINI ÖNLEMEK İSTEDİLER, ARTIK YETER!”
“Birçok insan milli takımın başarısını önlemek adına haraket etti. Açın bakın, kimlerin neler yaptığını göreceksiniz. Artık yeter! Yüreğim hakikaten, hem kabardı, hem de daraldı. Maç öncesinde maçla ilgili sorular dışında soru almayacağım. Yarınki maçtan sonra ne sorunuz varsa hepsine cevap vereceğim. Her şeyi açıklamak niyetindeyim. Maçın ardından istediğinizi sorabilirsiniz. Gri alan bırakmayacağız. Konuşmasam da yalanları, iftiraları, spekülasyonları gerçek zannedeceksiniz.”

“SUSMAYA GÖNLÜM RAZI DEĞİL”
“Yaşanmış şeyler var, söylesem, kendime, aklıma, tecrübeme, kişiliğime, ne de karakterime uygun bulmuyorum. Sussam, konuşmuyor demek ki diyeceksiniz. Buna da gönlüm razı değil. Zaman zaman gerginlikten beslendiğimi duyduğum olmuştur. Evet, beslenmem ama, korkmam da.”

“ARDA TURAN’I BEN GÖNDERDİM”
“Uçakta kabul edilemez bir olay yaşandı, gereğini yaptım. Oyuncuyu çağırdım ve kampta kalamacağını belirtip, eşyalarını toplamasını istedim. Arda Turan’ı kamptan gönderme kararı benimdir. Milli Takım’ı bırakma kararı ise onundur. Onun kararını da, benim kararımı da değerlendirirsiniz.”

“MİLLİ FORMAYI PAZARLIK HALİNE GETİRMEM. VAH BENİM MEMLEKETİM VAH…”
“Oyuncu milli takımda oynama şerefini gerekçeye bağlama niyetinde olsa bile, milli takım formasını pazarlık konusu yapar mıyım. Bırakın ona (Arda Turan’a), dünyanın en iyi oyuncularına bile milli takım formasını pazarlık konusu yaptırmam. Oyuncu, taşımanın şeref olduğu bir formayı giymek için pazarlık yapacak? Vah benim milli formam, vah benim memleketim vah… Oyuncuyu almadığım süreçte, saygı duyduğum birçok kişinin kırılmasına sebep oldum ve doğrulardan vazgeçmedim.

“BU OLAYLARIN GİZLİ AKTÖRLERİNİ ZAMAN ORTAYA ÇIKARACAK”
Oyuncu benimle pazarlık yapacak, öyle mi? O dönemi hatırlayın, almayan benim. ‘Hocam ben gelirim ama, bunları almazsan…’ Böyle mi oldu? Oyuncular, dışarıdan kendilerine iletilen her haberi doğru adledip, ona göre hareket etmemeliler. Esas, yarın maçtan sonra hazırlanın. Herkesi doğru bildiğim şekilde aydınlatma taraftarıyım. Bu olayların gizli aktörlerini zaman ortaya çıkaracak. Ben bu pozisyonda sorun çözen kişiyim ve kimsenin merakı olmasın, çözerim. Sevgili Bilal Meşe’ye geçmiş olsun diyorum.”

“BURALARDA KAYIP YAŞAMAMIZ GEREKLİ”
Kosova’ya yenilirsek şansımız bitmez ancak matematiksel olarak çok azalır. Buralarda hata yapmamız gerekiyor. Fatih Terim basın toplantısının sonunda bütün basın mensuplarının hazırlanmasını isteyerek yarın bütün olaylarla ilgili konuşacağını söyledi.

Yusuf Yazıcı, Emre Akbaba ve Berke Özer de basının sorularını yanıtladı.

Yusuf Yazıcı: “Fatih Terim’e tekrar teşekkür etmek istiyorum. Şu an uzun bir yolun başındayım. Kendi gelişimim için her zaman en iyisini yapmak için çabalıyorum. Maça çok iyi hazırlandık. Şu an çok iyi ve sıcak bir ortam var. Yarın maçı alıp önümüzdeki maçlara bakmak istiyoruz. Çok faydalı olmak için elimden geleni yapacağım.”

Berke Özer: “Telefonla aldım ilk haberi. Benim için büyük gurur. Benim buraya layık görenlere teşekkür ediyorum. Yusuf ağebeyin de dediği gibi daha yolun başındayız. Bu maçın önemini biliyoruz ve her maç gibi bu maça da 3 puan için çıkacağız.”

Emre Akbaba: “Kosova maçı tüm eleme maçları için çok önemli. Hafta içi çok iyi bir kamp geçirdik. İnşallah bu maça da 3 puan almak için çıkacağız.”

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in